Важка злочинність росте, проте крадіжки зійшли нанівець…

Порівняння скоєних злочинів за даними статистики з минулим роком.

За останні 6 місяців 2018 року в порівнянні із минулорічним періодом  Генеральна прокуратура України, яка веде статистичну звітність в Україні по скоєним злочинам зазначає, що в Україні знизився загальний рівень злочинності, але збільшилася кількість особливо тяжких злочинів – скоєних з особливою жорстокістю, цинізмом або в особливо великих розмірах, за які передбачено покарання від 10 років в’язниці до довічного.

Таку статистику за перше півріччя 2018 року оприлюднила Генеральна прокуратура. Загальний рівень скоєних злочинів за перше півріччя 2018 року становить 281 000, за 2017 – 317 633. Зокрема: умисні вбивства 2018 – 4 439, 2017 – 3683; шахрайство 2018 – 19 135, 2017 – 25 550; крадіжка автомобілів 2018 – 3 242, 2017 – 4 442.

У порівнянні з таким же періодом минулого року, кількість зареєстрованих вбивств зросла на 756, а фактів торгівлі людьми – на три десятка. Зросла кількість злочинів, які в минулі роки вважалися відносно рідкісними. Наприклад, скоєних на ґрунті расової неприязні – з початку січня їх нарахували майже 50, тоді як за перше півріччя 2017-го їх було 38. Втім, в цілому по країні загальне число злочинів знизилося майже на 36 тисяч.

Як уточнюють в ГПУ, стало менше крадіжок (в тому числі і квартирних), незаконних заволодінь транспортом, шахрайств, вимагань і наркозлочинів. Що стосується останніх, то глава профільного Департаменту Нацполіції Андрій Кіхтенко розповів нам, що в цілому злочинів, пов’язаних з обігом наркотиків, стало менше, але по окремих напрямках є й зростання.

             Загальний вал не змінився щодо наркозлочинів. Крім того, на 42% збільшилася кількість заарештованих наркозбувачів.

            За даними правоохоронців, кожні півроку в Україні знаходять близько 300-400 наркопритонів і викривається близько тисячі осіб, які вирощують в заборонених  кількостях снодійний мак і коноплю (за 50 кущів конопель і 500 кущів маку передбачене ув’язнення до 7 років). За твердженнями силовиків, за останні роки нерідко на продажу вирощених конопель і маку намагаються заробити навіть люди похилого віку, щоб мати надбавку до своїх невеликих пенсій.

Є й такі злочини, які зареєстровані в одиничному екземплярі. По одному факту зареєстровані випадки зараження СНІДом через неналежне виконання своїх обов’язків, незаконне проведення дослідів над людиною і підміна дитини. Також зафіксовані поодинокі випадки незаконного привласнення знайденого або чужого майна, що випадково опинилося в руках, приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення, порушення правил використання повітряного простору. А ще незаконне введення в організм наркотику, замах на життя судді, екоцид, опір начальнику і примушення його до порушення службових обов’язків.

Статистика свідчить, що в порівнянні з попереднім роком значно зменшилась кількість дрібних злочинів: крадіжки, хуліганство тощо. Проте, значно збільшились розбійні напади, бандитизм, зґвалтування та вбивства. На нашу думку, так відбувається через недостатньо проведену роботу правоохоронними органами по здійсненню боротьби з організованою злочинністю. Причинами тому є відсутність належних кадрів у Нацполіції, після її реформування та незацікавленість самих правоохоронців займатись розкриттям злочинів якісно та результативно. Правління Республіканської партії «ТРИБУНАЛ» переконане у важливості проведення профілактики для попередження здійснення важких злочинів в Україні. Для покращення роботи правоохоронних органів у розкритті важких злочинів та у зменшенні кількості останніх, у працівників поліції має бути достатня мотивація, наприклад: кадрові тестування на «місцях» щодо відповідності поліцейського займаній посаді чи рівню його кваліфікації; заохочення найкращих фахівців житлом, збільшення зарплатні.

Адвокат Володимир Григоренко