Які перспективи має проведення нормативної грошової оцінки (НГО) землі за новою методикою?

Спеціально для Республіканської партії «ТРИБУНАЛ», Ірина Діденко, керівник напрямку Земельні відносини  Аналітичного центру громадської спілки «Аграрний союз України»

Порядок ведення Державного земельного кадастру передбачає як можливість проведення НГО земель району, так і можливість проведення НГО окремої ділянки (до проведення НГО земель району). Також ним визначено склад технічної документації з НГО земель району й окремої земельної ділянки.

Сподіваємося, що після проведення НГО земель районів запрацює інша норма підпункту 14 пункту 24 Порядку, яка передбачає, що значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці.

Тобто значення НГО земельної ділянки розраховуватиметься за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. А розрахунок здійснюватиметься на основі відомостей про земельну ділянку (площа, дані про якісний стан земель і бонітування ґрунтів тощо) та НГО земель у межах території адміністративно-територіальної одиниці (середня вартість одного кв. метра земель населеного пункту або одиниці площі земель за межами населеного пункту).

Як наслідок – для отримання значення НГО окремої земельної ділянки не буде потреби розробляти додаткової технічної документації з НГО на неї.

Щодо проведення Держгеокадастром у 2018 році всеукраїнської НГО за рахунок державних коштів, то тут виникає багато запитань. Наприклад, НГО буде проводитися для всіх земель сільськогосподарського призначення чи лише державної та комунальної власності? Крім того, головна проблема – це невідповідність цієї норми Закону № 1378. Можу передбачити, що за результатами оцінювання максимум, що може бути зроблено, – це затвердження НГО одного гектара сільськогосподарських угідь (сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) і несільськогосподарських угідь на кшталт уже затвердженого вищезгаданого Порядку НГО одного гектара ріллі.