Українці недовіряють чинній владі

Досить часто соціологічні опитування є одним з механізмів приходу до влади тієї чи іншої політичної сили. Однак опитування, що проводяться задовго до виборів, нерідко містять досить обєктивну інформацію. Принаймні чимало цікавого можна дізнатися за результатами дослідження громадської думки у рамках проекту «Перезавантаження. Відкрита влада».

Моніторингове опитування населення країни проводилося Центром «Соціальний моніторинг» та Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка спільно з Київським прес-клубом, Інститутом аналізу та прогнозування, відділом моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки та прогнозування НАН України.

Не будемо переповідати, які політичні сили мають шанс здолати п’ятивідсотковий прохідний бар’єр, якщо вибори до Верховної Ради відбудуться найближчим часом. Лише зазначимо, що жодну з політичних сил не готові підтримати більше 11% опитаних. Те ж саме стосується й наступних президентських перегонів. При цьому більше третини українських громадян не визначилися зі своїми симпатіями або взагалі не збираються йти на вибори. Саме ці виборці і є потенційним електоратом нових, ще широко не відомих політичних партій.

Інші дослідження свідчать про те, що переважна більшість наших громадян не довіряють жодному з відомих українських політиків. Найбільший рівень недовіри мають Арсеній Яценюк (не довіряють 89,9%), Олександр Турчинов (85%), Олег Тягнибок (80%), Юрій Луценко (77,3%), Віталій Кличко (77,2%), Андрій Парубій (77,1%), Міхеіл Саакашвілі та Володимир Гройсман (обидва по 76,7%),  Петро Порошенко (75,1%). Також високий рівень недовіри до Юрія Бойка, Анатолія Гриценка, Олег Ляшка, Вадима Рабіновича, Андрія Садового, Юлії Тимошенко. Це означає, що Україна втомилася від «старих» політиків і потребує нових облич.

Як засвідчили результати досліджень, дуже високий рівень недовіри громадян і до більшості суспільних інституцій. Найбільше недовіряють українці Верховній Раді України та політичним партіям (по 85,2%). Далі йдуть прокуратура (71,7%), правоохоронні органи (67,1%), Національне антикорупційне бюро (66,4%), Національна поліція (62,9%), Служба безпеки України (62,6%).

Натомість відносно високий рівень довіри залишається до волонтерів (довіряють 59,5%), Збройних сил України (59,1%), депутатів міських, сільських та селищних рад (49%), Інтернет-видань (40,8%).

Також моніторингове дослідження засвідчило, що переважна більшість опитаних виступають за скасування спеціальних пенсій для державних службовців, народних депутатів, прокурорів, суддів (80,9%), позбавлення народних депутатів України недоторканності (94,8%), а також проти запровадження вільного продажу та купівлі земель сільськогосподарського призначення (71,8%). Але чинна українська влада не бажає прислуховуватися до свого народу.

Євген ВІВЧАРУК

Наверх