Об’єднані територіальні громади отримали в розпорядження землі за межами містечок і сіл

Об’єднані територіальні громади суттєво доповнюють державний бюджет, сплачуючи єдиний податок. Майже 20% місцевих надходжень виступають спонсорами для української казни, крім того громади змушені витрачати власні кошти ще й на утримання інфраструктури містечок і сіл, дотримання сівозмін, збір урожаю, соціальне забезпечення населення свого регіону. Одним з основних джерел фінансування громад була й залишається оренда землі. Коштів було б набагато більше, якби громадам дозволялося використовувати землі для створення інвестиційних майданчиків за межами селищ. І тепер у них є така можливість!

Здійснення процедури передачі земель в управління громад не потребувало внесення додаткових правок до законодавства, тому в останній день січня 2018 року Кабінетом Міністрів України було прийняте таке рішення.  

Наразі в Україні налічується близько семисот об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Для отримання земель під своє впорядкування територіальним громадам необхідно протягом 2018 року підписати Меморандум з Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру. До цього часу, з 2012 року, правами на землю сільськогосподарського призначення державної власності володіло Державне агентство земельних ресурсів (тепер – Держгеокадастр).

Процес переходу земель з державної в комунальну власність громад буде контролюватись Держгеокадастром і Урядом.

Перші угоди щодо приймання–передачі заключатимуться вже з лютого місяця цього року. Прогнозована швидкість – не менше трьох громад на місяць. Чиновники запевняють, що громадам ніхто не перешкоджатиме користуватися землею вільно та на свій розсуд. За виконанням Меморандуму складатимуть моніторинг, тому у разі помічених зазіхань чи втручання в керування землею громадами – звільнятимуть з посади. Перші висновки процесу експерти оприлюднять за три тижні. На даний час більшість земель вже інвентаризовано, але у разі виникнення необхідності можливе її  додаткове проведення.  

В цілому є надія, що розпорядження про передачу земель піде їм на благо: дозволить більш чітко і прозоро відслідковувати та формувати місцеві бюджети, сприятиме об’єднанню громадян, дасть змогу більш ефективно управляти територіями, де вони мешкають. Крім того, це виключить конфлікти землекористувачів із рейдерами щодо самовільного захоплення землі, яке дотепер могло відбуватися.

Для реалізації передачі громадам землі потрібно оформити клопотання до відповідного головного управління Держгеокадстру, інвентаризувати та зареєструвати бажані землі в кадастрі. Висвітлення стану передачі земельних ділянок буде відображатися на спеціально створеному порталі, а задати запитання та отримати консультацію  представники територіальних об’єднань зможуть за телефонами «гарячих ліній» Держгеокадастру.