Мінсоцполітики ініціює зміни до трудового законодавства: кінець тіньовим схемам чи смерть ФОПів?

        Подібні ініціативи щодо переформатування діяльності фізичних осіб-підприємців раз по раз виникали за час правління різних президентів і урядів. Основне покликання – мінімізувати схеми ухиляння від податків. Але кожного разу в черговій ідеї кабінету міністрів самі фізособи-підприємці вбачали передусім намагання влади зробити правила гри жорсткішими, а найбільші критики розцінювали відповідні правки до трудового законодавства як приховане намагання взагалі ліквідувати таку бізнес-форму, як ФОП. Те, що колись видавалося спробою заохотити підприємців-початківців, нині (для верхів) – недонаповнений бюджет країни: як за формою спрощеного оподаткування, так і за можливістю для спритників приховати частину доходів.

        Отже, на порядку денному – черговий меседж від міністерства соціальної політики. Власне цього разу підхід  до оприлюднення ініціатив – дискусійний. Проект вивісили на сайт відомства для широкого обговорення. Творці документу пропонують 7 критеріїв, за якими відносини між замовником і виконавцем робіт обов»язково мають переходити в статус трудових відносин. Звісно ж, перший пункт стосується заробітку. Якщо за зроблене видаються кошти – вже слід задокументувати партнерство. Інший параграф змушує фіксувати трудові стосунки  в разі, якщо для ФОП отримані гроші – єдине джерело надходжень або ж упродовж півроку три чверті від сукупного обсягу припадали на одного роботодавця. У напрацюванні мінсоцполітики містяться, утім, і тези доволі розмиті: приміром, ви маєте стати найманцем, якщо виконуєте завдання, подібні до тих, які вирішують штатні працівники. І ось тут уява може не знати меж між, скажімо подібно виготовленими гвинтиками, де в одній упаковці буде сто шурупів з правостороннім різьблення, а і іншій – 10 з лівостороннім. Різні коробки, різні саморізи, можливо й інший матеріал та інший спосіб виробництва. Та чи загалом це все ж не схожий процес?..  

        Ще в трьох положеннях міністерського проекту йдеться про інтереси працедавця, відповідність кваліфікації робітників та інтереси. Останні також не повною мірою розкривають суть відносин. А от з відповідальністю – все  абсолютно чітко. Вона настає тоді, коли наявні бодай 3 із 7-ми критеріїв, а договір між сторонами не укладений. За кожну неоформлену трудову одиницю – 30 мінімальних заробітних плат: на сьогодні це близько 125 тисяч гривень. І зрештою, якщо проект стане законом, укладення цивільно-правової угоди із фізособою-підприємцем звільнить компанії від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати. А ФОП третьої групи на спрощеній системі оподаткування відшкодовуватимуть до держбюджету 5 процентів від заробленого, а ще мінімальний місячний соціальний внесок.

      Реакція цілої низки аналітиків та громадських організацій не забарилася. Так податковий консультант столичного центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська певна: у міністерстві працюють ті, хто нічого не тямить у бізнесі. Аргумент простий: загальні податкові виплати для малих підприємців складуть понад 40 відсотків від доходу. При ставці співробітника у 20 тисяч гривень, більше 8 тисяч доведеться ще і віддати в держскарбницю.

        На ідею Мінсоцполітики відгукнулися вже й цілі сектори  економіки. Першою зреагувала ІТ-індустрія. У профільній асоціації заявили про категоричне несприйняття владних пропозицій. Там підкреслюють, що варто звернути увагу хоча б на назву законопроекту – «Про внесення змін в деякі законодавчі акти щодо посилення захисту прав робітників» і майже риторично запитати:  хтось колись чув про масові заяву ай-тішників про порушення їхніх трудових прав? І трохи статистики: ІТ-галузь – це 4% ВВП країни. І саме цей сегмент економіки у всьому світі і за всіма прогнозами розвиватиметься найближчими роками у 5-6 разів швидше, ніж будь-який інший.

         Гострі кути одразу ж заходився згладжувати керівник уряду. Володимир Гройсман запевнив, що жодних конкретних рішень немає ані у Кабінеті Міністрів, ані – тим більше – у Верховній Раді. І наголосив: його команда в жодному разі нікому і ніколи не дозволить нашкодити малому бізнесу. А головний посил від Мінсоцу – поставити в рівні умови з іншими тих, хто зловживає використанням праці фізосіб-підприємців для мінімізації своїх податків. Одне слово – центральна виконавча влада готова до дискусій – резюмує Прем’єр-міністр: нехай асоціації скажуть: що добре, що погано, а що не на часі.

Партія «ТРИБУНАЛ» наголошує, що влада повинна зважено підходити до змін у системі оподаткування, щоб не знищити власноруч паростки підприємництва у сферах, які мають великі перспективи. Натомість, дійсно, слід погодитись, що деякі великі компанії у сфері торгівлі, медіа тощо укладають угоди з т.зв. ФОПами замість офіційного працевлаштування працівників у штат відповідних компаній. От цьому й справді слід покласти край.