Леонід Каденюк. Політ у вічність… .

Голова партії “ТРИБУНАЛ” Олександр Семенко вшанував першого українського космонавта на вечорі пам’яті.

“З однієї системи нам ще довго не вибратися — з Сонячної”

Станіслав Єжи Лец,

польський поет і філософ, українець

У п’ятницю, 16 березня 2018 року, у Колонній залі Київської міської державної адміністрації зібрались рідні, друзі, члени Державного космічного агентства України, аби вшанувати пам’ять першого космонавта України, Героя, льотчика–випробувача, дослідника та безмежного патріота — Леоніда Костянтиновича Каденюка, який  пішов з життя 31 січня 2018 року у віці 67 років. Учасники урочистого вечора пам’яті переглянули документальний фільм про Леоніда Каденюка, поділились спогадами про нього.

Серед присутніх на вечорі був і Голова політичної партії “ТРИБУНАЛ” Олександр Семенко. Він зазначив, що видатний космонавт стояв біля витоків створення партії «ТРИБУНАЛ». «Сьогодні ми вшановуємо не просто Героя України, генерала, космонавта, а одного з наших національних символів – людину, що залишила свій слід в історії України та серцях кожного з нас. –  сказав Олександр Семенко. – Леонід Каденюк мріяв ще раз полетіти в космос, вважав, що це йому під силу, адже американський астронавт Джон Гленн здійснив один із польотів у 77 років. Мрія Леоніда Каденюка мала всі підстави здійснитись, тому що Державне космічне агентство України отримало пропозицію від одного з командирів американського “Спейс-шаттлу” розглянути кандидатуру першого українського космонавта. Він готувався до цього польоту: щоранку здійснював пробіжки та продовжував тренування. На жаль, не судилося… Господь забрав його у Вічність», – з глибоким сумом сказав Олександр Семенко.

27 листопада 1997 року завдяки польоту Леоніда Каденюка в складі космічного екіпажу “Колумбія” вперше на навколоземній орбіті прозвучав Гімн нашої держави, а серця мільйонів українців наповнилися гордістю. Українського космонавта знали й поважали у всьому світі, і він залишався надійною, чуйною та дуже скромною людиною.

“Кобзар” Шевченка, що взяв із собою на борт Леонід Костянтинович — єдина українська книжка, що побувала в космосі. Ця книга знаходиться сьогодні в Канівському музеї Тараса Шевченка на Чернечій Горі, її особисто Леонід Каденюк вручив музею на честь 200-річчя великого поета. А прапор України, який він підняв до зірок, був переданий Верховній Раді України.

Леонід Каденюк багато уваги приділяв дітям і студентству. Коли на зустріч до американських астронавтів агенції НАСА вишиковувались черги українських школярів, Леонід Каденюк, який належав до числа  членів цієї організації, ніколи не хизувався своїми досягненнями та першістю, і заохочував дітей до цієї професії.

Леонід Костянтинович приділяв багато уваги розв’язанню екологічних проблем: планував написати “Екологічну конституцію Землі”, куди б увійшли доробки астронавтів всього світу; запустити плазмовий двигун для збирання сміття в космосі; продовжити експерименти з дослідження фотосинтезу рослин в умовах невагомості. Як зазначив у своєму виступі Олександр Семенко,   ідеї українського космонавта будуть продовжені вченими-екологами та підтримані президентами провідних країн, що розвивають космічні проекти.

Мрії великого космонавта щодо розвитку  космічної галузі, зокрема функціонування школи космонавтів України, будуть втілюватись його послідовниками.  Це і є його вічність. «Йому б хотілося побачити нових космонавтів. Я дякую йому за те, що він був нашим моральним авторитетом», – резюмував Олександр Семенко.

Трагедія раптового відходу з життя знаменитого космонавта і вченого невиправно і болісно торкнулася всіх, хто його знав… Нехай прийме його в обійми той Всесвіт, глибинам вивчення якого він присвятив усе своє життя. Нехай з миром спочиває його душа в безкінечній гармонії зі світом. Ми будемо шанувати справу Леоніда Костянтиновича та пишатись, що жили з видатним дослідником в одну епоху. Світла пам’ять.