Децентралізація: розвиток демократії чи перенесення відповідальності?

23 січня Уряд України презентував оновлений план дій продовження децентралізації. Нова хвиля реформи має тривати 600 днів, починаючи з січня 2019 року. Глава Кабміну зауважував, що ця хвиля передбачає ухвалення змін до Конституції щодо децентралізації місцевого самоврядування, підвищення спроможності територіальних громад, покращення їх економічного розвитку, а також розвиток місцевої демократії, зокрема законодавче врегулювання питання проведення місцевих референдумів.

70 відсотків українських територій, вже охоплені децентралізацією, 30 – ще ні. За переконанням Прем’єр-міністра України В.Гройсмана, крайній термін завершення утворення об’єднаних громад – осінь 2020 року, коли відбудуться вибори  до місцевих громад.

Для внесення змін до Конституції щодо децентралізації потрібно набрати у парламенті не менше 300 голосів, однак вже сьогодні Президія партії «ТРИБУНАЛ» вважає, що зміни системи управління державою мають проходити зважено, щоб не зруйнувати на селі існуючу соціальну інфраструктуру, а також супроводжуватися забезпеченням можливостей для місцевих громад здійснювати ці зміни повноцінно. Інакше децентралізація виглядатиме, як «скидання» відповідальності за прийняті Урядом рішення на органи місцевого самоврядуваня.