Чому в розпал епідемії грипу до українців не ходять сімейні лікарі і не їздить “швидка”?

Епідемія грипу, яка вже накрила Україну, в цьому році може виявитися особливо ризикованою. І цього разу справа не швидкому поширенні вірусів.

Як показує практика, більшість хворих українців залишаються один на один з хворобою, і просто не знають, що їм робити. В рамках медичної реформи сімейні лікарі перестали ходити на виклики додому. Отримати консультацію пацієнт може або по телефону, або з’явившись на особистий прийом до поліклініки. Але далеко не всі в змозі висидіти в черзі до лікаря з температурою під 40.

«Швидка допомога» перестала виїжджати «по дрібницях» – на високу температуру, гіпертонію, ниркове поколювання тощо. В результаті люди лікуються самі, скуповуючи на свій розсуд відомі їм препарати в аптеках. А масові походи пацієнтів до медзакладів, замість суворого постільного режиму, тільки сприяють поширенню хвороб.

«Ситуація зі «Швидкими» – це підсумок медичної реформи, яка стартувала в системі екстреної медицини в Україні з 1 вересня 2018р. Вона проходить в кілька етапів. На першому (в 2019 році) розділять швидку і невідкладну допомогу, проведуть масову перепідготовку фахівців, впровадять нову схему диспетчеризації та ін. Фактично на цьому етапі рядові пацієнти взагалі нічого не повинні були відчути. Головні нововведення (коли дипломованих лікарів замінять парамедики і «Швидкі» будуть приїжджати лише за екстреними випадками) плануються бути втіленими в 2020-2021 роках.»

У поясненнях Міністерства охорони здоров’я України стверджується, що оскільки “Служба невідкладної допомоги” є однією з опцій надання медичної допомоги вдома у пацієнта, рішення про її створення та підтримку повинна приймати місцева влада. Тобто, тепер все залежить від доброї волі місцевих чиновників і від місцевих бюджетів? Якщо там є гроші, значить, буде виїжджати «швидка», а немає грошей – то, напевно, не буде? Поки чиновники будуть визначатися як діяти, Україну можуть накрити масштабні епідемії. І грип – не найстрашніша хвороба, яка загрожує нашим співвітчизникам.

На думку Голови Республіканської партії «ТРИБУНАЛ» Олександра Семенка, щоб ефективно протистояти епідеміям, потрібен цілий комплекс заходів – своєчасна вакцинація, належний лікарський нагляд, карантинні заходи. Нинішня медреформа не тільки нічого з перерахованого не передбачає, але й «забуває» інвентаризувати стан лікарень. У нас більшість стаціонарів не готові надавати належну за якістю допомогу. У них немає ні обладнання, ні медикаментів. Багато реанімацій мають один апарат штучного дихання на двох, і тільки 5% оснащені аналізаторами змісту газів в організмі. Як наслідок, в наших лікарнях смертність від багатьох хвороб є в десятки разів вищою, ніж в країнах Євросоюзу. «При розподілі бюджетних коштів, а також запуску чергової реформи ми маємо враховувати багато факторів, щоб не сталося такого, що замість користі, зміни завдаватимуть непоправної шкоди та, навіть загрожуватимуть життю людей», – наголошує Олександр Семенко.