Черговий навчальний рік – чергові «знання». Освічені за гроші або Формальність перемогла знання.

Серед народу, який в основному є
корумпованим, свобода не може довго існувати.
Едмунд Бьорк, ірландський державний діяч, член Парламенту Великої Британії

 

На жаль таке явище, як  хабар досить поширене сьогодні в Україні. Для багатьох це засіб швидко досягти мети, заощадивши інші важливі ресурси – час чи, навіть, здоров’я.

Усім відомі розповіді про те, як  вправно викладачі ставлять відмітки про складання заліку студентам, які на нього навіть не прийшли, а перед цим хронічно прогулювали пари. Більше того, оцінки мають право ставити не лише викладачі, а й, наприклад, завідувачі кафедр, які не причетні до викладання курсів. Ширяться чутки про «легальні» розцінки складання іспитів з тих чи інших предметів та пропозиції написання на продаж курсових, дипломних робіт і, навіть, дисертацій. Всі ці історії говорять про одне – корупційні оборудки в університетах стали для нас явищем звичним і буденним.

Пропозиції здобрені корупцією підштовхують студентів на хибний шлях – купувати дипломи, при цьому навіть усвідомлюючи, що в такий спосіб надбаний диплом є лише порожньою обгорткою без найціннішого її наповнення – знань. Але хто запитує у наших випускників про набуті у ВИШі знання? У претендента на бажану для нього посаду, як одну з перепусток, запитують той самий диплом, а дехто, черговим «свідоцтвом» про «освіту» – просто вдовольняє своє марнославство. На часі – формальність перемогла знання!

Не оминула корупційна проказа й основу знань – науку. Насправді, ми маємо велику наукову історію. І маємо про це пам’ятати. Перехід, який лежить в основі сучасної електроніки, вперше досліджено у  Києві в  40-у році. Перший комп’ютер в континентальній Європі змонтовано у Києві в 50-у році. Перше зварювання живих тканин відбулося в столиці України в 1993 році. Вже не кажучи, що вся космічна техніка Радянського Союзу минулого століття, зроблена українцями. І що ж тепер? Талановиті науковці тонуть в корупційній воронці неуків та швидко набутих конвеєрних професорів?

Найчастіше, щоб здобути наукові звання, ранги або нагороди, керівництво наукових установ використовує зв’язки, за якими приймає до лав закладу родичів чиновників, які потім, в свою чергу та на своїх рівнях, сприяють їм в здобутті згаданих регалій. Так відбувається тому, що керівник закладу починає асоціювати себе з його власником.

Зарплати науковцям нараховуються не за отримані результати розробок у секторах, а відповідно до ставок. «При проведенні успішних досліджень, складається враження, ніби науковці займаються ними виключно з власного ентузіазму, хоча мали б це робити через їх необхідність та корисність для суспільства!» – наголошує Голова Республіканської партії «ТРИБУНАЛ» Олександр Семенко. Оскільки знання в Україні не оплачуються відкрито, не мають ринкової ціни, не підлягають обміну на інші форми капіталу – зникає мотивація їх нарощувати. То що ж виходить –  єдина можливість заробити науковцям та освітянам в Україні – корупційна?

Республіканська партія «ТРИБУНАЛ» вважає за необхідне впровадити в Україні автоматизовану систему аналізу та ризиків. Яка виявлятиме та попереджатиме злочини, в тому числі й корупційні на початкових етапах. Система спроможна розпізнавати «слабкі місця» законодавства, ділянки роботи відповідних служб та запитів на хабарі.

Ми пропонуємо створення, за прикладом Республіки Польща, державної агенції боротьби з корупцією та проведення відповідної люстрації (відмова у фінансовій та іншій підтримці з боку західних університетів і організацій тим українським університетам, котрі є корумпованими.) Враховуючи закордонний досвід, пропонуємо змінити процедури захисту дисертацій. Рецензенти, зокрема, мають нести особисту відповідальність за дисертації та залучати до захистів дисертацій професійні асоціації.

Партія «ТРИБУНАЛ» закликає розробити та дотримуватися Етичного кодексу стандартів науковця та викладача, який би стимулював протидію корупції. Ми впевнені, що відкрите і широке обговорення проблем корупції – це перший  крок до її подолання! До якого ми Вас і запрошуємо. Якщо Ви помітили будь-які корупційні прояви чи Ваше сумління страждає від корупції, будь-ласка повідомте нас про це! Що стосується науковців і викладачів, то кожен з них має почати з особистого сповідування академічних чеснот. Тільки послідовними та регулярними діями щодо порушників законів та хабарників ми зможемо досягти стабільного результату.