Ваше право. Адвокат радить.

Шановні співвітчизники, практично щодня  кожному з нас доводиться стикатися з безліччю завдань чи протиріч, вирішувати певні проблеми. Як і де знайти вихід з прикрих життєвих обставин? Звичайно ж у руслі Закону, а тим більше, коли ви маєте для цього всі підстави! Республіканська партія «ТРИБУНАЛ» веде активне листування зі своїми прихильниками по всій України, які потребують юридичної допомоги та роз’яснень в їхніх важливих справах. Пропонуємо ознайомитися з деякими з них. А розібратися з ситуаціями, що пов’язані з порушенням законів, захистом громадянських прав чи майна допоможе Радник Голови Партії з правових питань, адвокат  Олександр Бованенко.

– У хімчистці зіпсували річ. Що я можу вимагати?

Галина Свиридюк, м.Черкаси

Згідно з пунктом 9 ст. 15 ЗУ «Про захист прав споживачів» «Виконавець зобов’язаний протягом місяця відшкодувати збитки, що виникли в зв’язку з втратою, псуванням чи пошкодженням речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт або надання послуг. Виконавець не звільняється від відповідальності, якщо рівень його наукових і технічних знань не дав змоги виявити особливі властивості речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт або надання послуг». Оцінити якість і вартість виробу необхідно за допомогою проведення незалежної товарної експертизи або знайти чек на покупку. Якщо експертиза покаже, що виріб неякісний, пишіть претензію продавцеві. Але якщо в квитанції хімчистки дефекти виробу не описані, можна пред’являти претензію хімчистці. При цьому посилайтеся на те, що вам не надали повної інформації про можливі ушкодження, а це порушення вищевказаного закону. Претензія пред’являється в письмовому вигляді в двох примірниках. Один екземпляр претензії з відміткою відповідальної особи про прийняття (з датою і підписом) треба залишити у себе. Якщо претензію приймати відмовляються, відправте її поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

– Мій чоловік хворий. Я отримувала за нього пенсію за дорученням в банку. Минулого місяця пенсію принесла додому листоноша. Чому без нашої заяви пенсію перевели на пошту?

Тамара Свахіна, м.Тернопіль

  Президент України ввів в дію рішення РНБО України від 15.03.2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» по ряду юридичних осіб. Санкції терміном на один рік будуть застосовані до ПАТ «Сбербанк», «ВіЕс Банк», «Промінвестбанк», «ВТБ БАНК», «БМ БАНК» в частині запобігання виведенню капіталів зазначеними юридичними особами за межі України на користь пов’язаних з ними осіб. Якщо Ви отримували пенсію в одному з вищезазначених відділень банку, то відповідно пенсію Вам автоматично перевели на пошту з доставкою додому. Також Ви маєте право звернутися до пенсійного фонду із заявою, в якій попросіть вказати причину переказу пенсії на поштове відділення.

– Мій племінник багато років прожив з жінкою, але їх шлюб зареєстрований не був. Племінник загинув, залишився будинок, який вони купували в частках (по ½ на кожного). Чи мають право на частку загиблого його родичі (сестра, племінники)? Чи може ця жінка перевести повністю будинок в свою власність і заповідати вже своїм родичам?
Світлана Онищук, м.Березань Київська область.

– В Україні прийняття спадщини можливо за заповітом і за законом. До спадкоємства за заповітом належать особи, зазначені в заповіті, а також особи, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Згідно ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги. В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш, як п’ять років до часу відкриття спадщини. У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. При відсутності спадкоємців, які відносяться до першої черги, Ви, як сестра, відповідаєте другому ступеню споріднення і відповідно маєте перевагу в отриманні спадщини. Цивільна дружина Вашого загиблого брата відповідає четвертому ступеню споріднення, а Ваш син — до п’ятого ступеня спорідненості.

– Втратив банківську картку, яку робив в іншому місті. Чи можна зняти гроші з паспортом не в головному офісі, а у філії? Або зробити перевипуск карти, щоб не їхати в інше місто?

Виталій Ткаченко, м.Київ

– В першу чергу необхідно зателефонувати в банк, який випустив картку (до речі, у більшості українських банків call-центр для утримувачів платіжних карт працює цілодобово). Після того, як операції по карті заблоковані, можна звернутися в найближче відділення свого банку і замовити перевипуск карти. Що ж стосується зняття грошей в касі банку без картки за паспортом, то в кожному банку свої умови. Наприклад: в «ПриватБанку» зняти гроші без картки можна і в самому банкоматі. Або, як варіант, перевести гроші з втраченої картки на картку родича/друга. Після втрати або крадіжки банківської картки, насамперед, подзвоніть в банк і співробітники банку проінформують Вас про подальші дії.

– Мій чоловік отримав у спадок від своєї рідної сестри будинок. Йому нарахували податок 5%. Але з замітки «Податок на спадщину» в місцевому журналі слід, що мій чоловік є особою другого ступеня споріднення та обкладається нульовим податком. Так хто ж правий? У податковій службі кажуть, що 5% – це правильний податок для рідного брата. Допоможіть розібратися в цій ситуації.

Пищенко Марія, с. Кирилівка Запорізької області

З прийняттям ЗУ від 23.02.2017 №1910 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» зазначена норма вступила в дію з 25.03.2017 року і застосовується до отриманих доходів у вигляді спадщини або подарунку, починаючи з 01.01.2017 року.

– У «Сватах на пенсії» за березень 2018 року я прочитав про постанову Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, в якому йдеться про те, що пенсію нараховують при наявності трудових книжок. Коли мені нараховували пенсію, з невідомої причини з мого стажу викреслили 4 роки, зробивши 19 років стажу замість 23. Мені не включили в стаж роботу в Росії з 1993 по 1995 рр. і в Білорусі в 1996-1997 рр. в колгоспі «Кароліно», де я працював польоводом, був членом колгоспу. Сказали, що це не потрібно. А зараз від мене вимагають, щоб я їхав в м. Стрий у Львівській обл. і збирав довідки для підтвердження трудового стажу та відомостей про зарплату. В результаті зараз мені нарахована пенсія за 19 років, що не відповідає дійсності. Думаю, що працівники Пенсійного Фонду повинні підрахувати мій дійсний стаж, включаючи всі мої місця роботи, про які є записи в трудових книжках і включаючи службу в армії, і робити перерахунок пенсії, не забираючи роки з мого стажу. Чи законна вимога Пенсійного Фонду, щоб я їхав за довідками в м. Стрий, адже трудові книжки з усіма записами у мене на руках? Що мені робити, щоб довести, що мені неправильно нарахували пенсію?

Віталій Тимошенко, смт. Горностаївка Херсонської області

– Ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова кніжка.Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. «А» ст. 56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або будь-яка інша робота за умовами сплати страхових внесків, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру та тривалості роботи. Згідно з Положенням про порядок призначення та виплати державних пенсій, що затверджене Радою Міністрів СРСР від 03.08.1972 року № 590, пунктом 109 передбачено, що до праці відноситься і служба в армії. Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 8 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 (в редакції Закону України від 03.11.2006 року №328-V) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за фахом, а також до стажу державної служби. У ч.1 ст. 2 ЗУ від 25 березня 1992 року «Про військовий обов’язок і військову службу” зазначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Згідно з ч.2 ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ зі змінами «суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, який призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яких терміном». Ви маєте повне право звернутися до суду за захистом своїх прав і в судовому порядку визнати дії управління Пенсійного фонду України протиправними та зобов’язати вчинити певні дії.

Якщо у вас виникли будь-які спірні питання, хтось порушив ваші права і ви не знаєте, як діяти, сповістіть нас про це! Можливо, рекомендації юристів саме Республіканської партії «ТРИБУНАЛ» стануть вам в нагоді.