Український омбудсмен хоче захистити українців від шахраїв

lutkovska Політична партія “ТРИБУНАЛ” вважає корисним знати: шахрайство – одне з найпоширеніших злочинів скоєних в Україні. Всілякі шахраї ідуть на все, щоб заволодіти чужим добром. І при цьому пройдисвіти дуже часто використовують ксерокопії документів своїх жертв.

На жаль, це зовсім не дивно. Адже сьогодні в багатьох державних і приватних установах чи організаціях, при оформленні різних договорів, їх працівники вимагають від своїх клієнтів ксерокопії особистих документів, права власності на житло тощо, які потім залишають у себе на зберіганні.

А незабаром після цього у деяких людей виникають серйозні проблеми. До деяких починають приходити грізні папери з вимогою виплатити неіснуючий банківський кредит, якого вони не брали, деякі взагалі позбавляються своїх квартир і т.п. І всі ці махінації прокручуються за допомогою тих самих ксерокопій документів, які потрапляють в руки лиходіїв через нечесних службовців. Тому зовсім не випадково, що вже кілька місяців поспіль до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської надходять численні звернення громадян про відповідність  положенням Закону України «Про захист персональних даних» вимог ПАТ «Київенерго» та інших постачальників житлово-комунальних послуг  по всій країні подавати копії документів при укладанні договорів зі споживачами.

У зв’язку з цим юристи Уповноваженого відзначають наступне … Статтею 6 Закону України «Про захист персональних даних» (далі – Закон) встановлено, що обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без його згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Статтею 11 цього ж Закону визначено підстави обробки персональних даних, серед яких, зокрема, є висновок і виконання угоди, стороною якої є суб’єкт персональних даних або яка укладена в інтересах суб’єкта персональних даних або для здійснення заходів, що передують укладанню угоди, на вимогу суб’єкта персональних даних. Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про електроенергетику», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про теплопостачання» та низкою інших нормативно-правових актів, що встановлюють, що відповідні житлово-комунальні послуги споживачам надаються на підставі договору.

Типовими договорами, затвердженими Кабінетом Міністрів України, визначається перелік даних про споживача, які мають вноситися до договорів на підставі документів фізичної особи – паспорта, документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків тощо. Незважаючи на те, що договори про надання зазначених послуг повинні укладатися з власником житлових приміщень, постачальник послуг повинен перевірити документи, що підтверджують право власності. Таким чином, вимоги пред’являти ці документи з метою підготовки згаданих договорів є цілком законною вимогою. У той же час законодавством не передбачено право чи обов’язок постачальників житлово-комунальних послуг вимагати і зберігати у себе копії зазначених документів. Отже, обов’язок споживачів надавати копії необхідних для укладення договору на отримання житлово-комунальних послуг документів відсутній. Збирати і зберігати копії документів, необхідних для укладення договорів зі споживачами можна тільки на підставі добровільної згоди споживачів. Зокрема, співробітник виробника житлово-комунальних послуг може запропонувати споживачеві надати копії документів для спрощення і прискорення процедури підготовки та оформлення відповідного договору. В такому випадку споживач має право вибору – надавати чи не надавати копії документів постачальнику житлово-комунальних послуг. Крім того, споживач може особисто зробити на копіях документів застереження (і бажано це робити в обов’язковому порядку!) Щодо використання відповідних копій виключно з метою підготовки та укладання договору. Відповідно до частини восьмої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані обробляються у формі, що допускає ідентифікацію фізичної особи, якої вони стосуються, не довше, ніж це необхідно для законних цілей, в яких вони збиралися або в подальшому оброблялися. У зв’язку з цим, після укладення договору підприємства, що надають житлово-комунальні послуги, зобов’язані повернути споживачеві копії документів або знищити їх. Викладена позиція щодо правових підстав збору і зберігання житлово-комунальними підприємствами копій документів споживачів підтримана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ). Зокрема, листом-роз’ясненням від 5 серпня 2015 року №7990 / 15 / 61-15 НКРЕКУ підтвердила, що ненадання заявниками копій документів або ненадання дозволу на виготовлення таких копій не може бути підставою для відмови в укладанні договорів про надання житлово-комунальних послуг або послуг з енергопостачання.

Володимир Широченко