Олександр Семенко: “Як допомогти ветеранам повноцінно інтегруватиcь у мирне життя?”

Хорватський досвід

“Пропозиція Верховної Ради України від 28 лютого 2018 року створити при Кабміні  Міністерство ветеранів на базі Держслужби у справах ветеранів війни та учасників АТО — дуже слушна і на часі, – вважає Голова політичної партії “ТРИБУНАЛ” Олександр Семенко, – тим більше, що подібні інституції успішно функціонують у багатьох країнах світу, в тому числі в Хорватії. І саме хорватський досвід турботи про ветеранів може виявитися найбільш вдалим  для України.

У Хорватії боротьбу за незалежність в 1991-1995 рр. називають Вітчизняною війною, і її учасників відносять саме до цієї категорії військовослужбовців. Під визначенням “оборонці” хорватський уряд об`єднав усіх, хто так чи інакше був корисним на війні: добровольців, співробітників поліції та спецслужб, інвалідів війни, а також загиблих, поранених, зниклих безвісти.

На думку Голови Партії Олександра Семенка наріжним каменем роботи майбутнього Міністерства повинне стати створення Єдиного реєстру захисників України, до якого увійдуть не лише представники ЗСУ, Нацгвардії і поліції, але й добровольці, волонтери, загиблі та полонені.  При створенні такого реєстру треба прагнути, щоб жоден захисник, інвалід чи полеглий в бою не був забутий.

Головним напрямом діяльності українського міністерства має стати вирішення питань, пов’язаних з правовим статусом захисників та членів їхніх родин.

Другий напрям – це вдосконалення законодавства з надання допомоги захисникам та розширення її рамок, а також підвищення рівня освіченості з цього питання серед населення. Важливо популяризувати цінності, за які втрачають здоров’я, віддають життя, воюють захисники на сході України. Важливо поширювати серед усіх верств, в тому числі серед молодого покоління, знання про боротьбу за нашу незалежність, формувати дух патріотизму, прищеплювати повагу і захоплення цими людьми.

Однією з функцій майбутнього міністерства має стати пошук зниклих безвісти, ексгумація та ідентифікація загиблих, організація поховань, турбота про меморіальні місця та рідних полеглих героїв.

Для ветеранів України повинні діяти соціальні гарантії і пільги. Голова Партії “ТРИБУНАЛ” Олександр Семенко наголошує на необхідності зараховування захисникам часу проведеного на фронті до трудового стажу, незалежно від того, мала людина постійну роботу на час війни чи ні. “Кожен захисник або член родини загиблого захисника повинні мати право на мінімальну пенсію та на професійну реабілітацію”, – зазначає він. 

Українські  ветерани і певні категорії дітей захисників (інваліди) повинні мати стипендії у вузах та право на оплату або часткову компенсацію вартості навчання в середній школі. Таким категоріям потрібно  видавати  безкоштовні підручники.

Дуже часто людина, що повертається з фронту, потрапляє у скрутне фінансове становище, адже час проведено не у соціумі, а на полі бойових дій, де є тільки життя та смерть. Тому в окремих випадках, коли немає змоги покрити основні соціальні потреби, захисники та члени їхніх родин повинні розраховувати на одноразову річну матеріальну допомогу. А загалом, пільги мають надаватися в прямій залежності від часу, проведеного на фронті, характеру та важкості поранень чи травм.

Політика міністерства повинна  містити цілу низку стимулів для того, щоб захисник вітчизни міг реалізувати себе у мирному житті. Для цього дуже важливо забезпечити захисника (чи родину загиблого, полоненого, пропалого безвісти)  роботою. У Хорватії, наприклад,  держава співфінансує витрати на суму до  1351 євро для здобуття безробітним захисником першої професії і перекваліфікації. “Нашим ветеранам, – переконаний Олександр Семенко, –  потрібно надавати допомогу для самостійного працевлаштування або для заснування власного бізнесу. Для цього важливо, щоб і роботодавці, які підтримують захисників, відчували підтримку та увагу з боку держави. Скажімо, у Хорватії роботодавець, який створює нові робочі місця для безробітних  захисників чи для дітей загиблих, полонених і зниклих безвісти, отримує державну допомогу на суму в понад 18000 євро.”

Ще одна умова інтеграції ветеранів у мирне життя — дах над головою. Забезпечення житлом є одним з важливих елементів політики Республіки Хорватія для своїх захисників. У разі купівлі чи будівництва будинку або  квартири оборонці мають право на покриття частини виплат за кредитом у комерційних банках. Члени родин загиблих, полонених або зниклих безвісти захисників, як і військові інваліди, мають право на житловий кредит для першого житла на умовах, вигідніших за ринкові. Дуже важливо, щоб і закони України були спрямовані на вирішення житлових проблем захисників.

Сьогодні ветеранам і учасникам АТО надається шматок землі, але дуже часто за нього, як на фронті, потрібно воювати аж до судових позовів та пікетів за своє, кровне — обіцяну і, навіть ніяк необлаштовану, землю. Хоча право таке учасники АТО мають! Кредити на квартири чи будинки їм теж не світять. На роботу їх беруть неохоче, бо роботодавцю непотрібні люди, що втратили на фронті здоров`я. Тож проблем — не продерешся!

З огляду на викладене, Центральна Рада політичної партії “ТРИБУНАЛ” та  її лідер покладають великі сподівання на створення та ефективну роботу майбутнього Міністерства у справах ветеранів. Це має вирішити багато проблем для сотень тисяч наших захисників.

Понад усе, щоб Міністерство у справах ветеранів було ефективним, воно має бути частиною ефективно діючої державної системи поряд з Міноборони, МВС, МОЗ. Нове відомство має очолити ефективний управлінець, а кадровий склад має бути достатнім для забезпечення головних функцій. “Мені назавжди запам’яталася фраза, – говорить Олександр Семенко,  –  сказана одним із сьогоднішніх високих хорватських керівників – учасником бойових дій: “Управління кадрів нашого Міністерства оборони під час війни було найчисельнішим, але ми чітко знали: коли і кого треба відправляти в ротацію, скільки задіяти резервістів, кому з воїнів надати соціальну допомогу, чию родину і як підтримати”.

Під усім цим повинно бути надійне фінансове підґрунтя. Ветерани, як правило, люди скромні, і переважна більшість з них ніколи ініціативно не попросить допомоги. Тому запропонувати і надати допомогу має сама держава!  І завжди Партія підтримає ініціативні групи ветеранів, що будуть захищати свої законні права. “Ми завжди будемо на боці наших захисників ветеранів і лобіюватимемо їхні вимоги. Бо вони як ніхто сьогодні заслужили на гідне, а не жалюгідне життя!” – запевняє Олександр Семенко.