22 січня 1918 року IV Універсалом Центральної ради Української народної республіки було проголошено Україну – вільною незалежною та суверенною державою.

 

Умови Універсалу:

  1. Українська Народна Республіка проголошується незалежною, вільною суверенною державою українського народу;
  2. З усіма сусідніми країнами УНР прагне жити у мирі та злагоді;
  3. Влада в Україні належить народу України, від імені якого, допоки не зберуться українські Установчі збори, буде правити Центральна Рада;
  4. Піддано жорстокій критиці політику більшовиків, яка веде до громадянської війни;
  5. УНР зобов’язується вести боротьбу проти прибічників більшовиків в Україні;
  6. УНР зобов’язується негайно почати мирні переговори з Німеччиною;
  7. УНР планує провести земельну реформу в інтересах селян;
  8. Держава має встановити контроль над торгівлею та банками.

В цей день, як і 100 років назад, для нас залишаються актуальними питання порушені в Універсалі. Досі ми боремося за становлення України як вільної та суверенної держави, докладаємо зусиль для розвитку та її гідного місця в світі. А згадані в умовах “побічники більшовиків” трансформувалися в провокаторів розбрату як між самими українцями, так і в агресію російських окупантів, що й досі, як і століття тому, бажають утримувати контроль над нашою державою. Наші мудрі попередники ще в 1918 році передбачили і загрозу громадянської війни, що негласно точиться в країні сьогодні, і важливість добрих стосунків з країнами-сусідами, і необхідність проведення земельної реформи в інтересах селян. Минуло 100 років, а наші прагнення лишаються незмінними, проте сьогодні ми маємо всі необхідні механізми для їх здійснення! Ми – незалежні, ми вийшли на новий виток свого росту, ми маємо можливість будувати політичні відносини на таких високих рівнях, за які Україна 100 років тому ще тільки боролась! Тепер, на фоні 100-річної еволюції суспільство має більший доступ до інформації, можливість робити власні висновки на основі історичних фактів, розуміння важливості об’єднання і свідомого патріотизму! Віримо в український народ! Віримо в силу нашого духу і волі! Віримо в себе і в кожного з вас! В нас все вийде, якщо ми будемо працювати над цим і всі свої кроки спрямовувати згідно з цим гаслом! Нехай пишаються нами наші предки, а героїчні подвиги полеглих в боях за волю не лишаються марними!

22 січня – особливий, потрійний день в історії становлення нашої незалежності. Крім підписання  останнього Універсалу епохи УНР, сьогодні ми відзначаємо День соборності України та вшановуємо річницю підписання Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної республіки, що відбулося в 1919 році. Хоча державі тоді не вдалося зберегти незалежність (через кілька місяців після проголошення злуки більшовики захопили Київ, поляки – Східну Галичину, а чехословаки – Закарпаття), Акт Злуки став втіленням мрії українців про свою суверенну державу.

Офіційний державний статус День соборності України отримав в 1999 році після відповідного Указу президента країни Леоніда Кучми. Але і до того українці проводили пам’ятні акції в цей день. Наприклад, у січні 90-го жителі багатьох населених пунктів, узявшись за руки, створили живий безперервний ланцюг від Києва до Львова.

Партія «ТРИБУНАЛ» приєднується до всіх урочистостей цих святкових днів та вітає українців з історичними святами, що постійно нагадують нам про нашу найголовнішу цінність – незалежна, соборна держава! Лише за умови політичної й економічної незалежності ми можемо претендувати на гідне місце України у світі. В єдності – наша сила! То ж слава Україні та її народові! Хай береже нас Господь!